آشنایی با سیستم‌های امنیتی بیومتریک

biometric attendance system works

آشنایی با سیستم‌های امنیتی بیومتریک

این مقاله در مورد چگونگی کارکرد سیستم‌های امنیتی بیومتریک است.ما در این مقاله به بررسی این موضوع می‌پردازیم که سیستم بیومتریک چیست؟چگونه سیستم حضور و غیاب بیومتریک کار می‌کند؟انواع بیومتریک و مزایای استفاده از سیستم بیومتریک چیست؟شما پس از خواندن این مقاله چگونگی کارکرد سیستم‌های بیومتریک را خواهید آموخت که در انتخاب یک دستگاه خوب به شما کمک خواهد کرد.

  • بیومتریک(biometric) چیست؟

بیومتریک(biometric) یک واژه ی یونانی است که ترکیب دو کلمه bio و metric است.bio به معنای زندگی و metric به معنای اندازه گیری است.اصطلاح بیومتریک معمولا به بررسی ویژگی‌های بیولوژیکی افراد می‌پردازد.در حال حاضر تکنولوژی بیومتریک به طور گسترده ای برای شناسایی و امنیت یک فرد مورد استفاده قرار می‌گیرد.ما می‌توانیم از تکنیک اسکن اثر انگشت برای سیستم مدیریت حضور کارمندان استفاده کنیم.امروزه استفاده از این سیستم بسیار محبوب شده است.این سیستم کارآمد به طور کامل از تقلب افراد جلوگیری می‌کند و مانند روش‌های قدیمی‌لازم نیست همیشه نگران همراه داشتن کارت خود باشید.

  • چگونه سیستم حضور و غیاب بیومتریک کار میکند؟؟

سیستم اسکن اثر انگشت بیومتریک بسیار کارآمد و سریع عمل می‌کند.برای فرایند شناسایی اثر انگشت سیستم بیومتریک بر اساس دو اصل اساسی کار می‌کند:

ابتدا سیستم تصویر اثر انگشت را میگیرد.
سپس اسکنر اثر انگشت ویژگی‌های خاص و منحصر به فردی از هر انگشت را در قالب کلید رمزگذاری بیومتریک ذخیره میکند
در واقع اسکنر اثر انگشت هرگز تصاویری از انگشت فرد را ذخیره نمیکند و تنها مجموعه ای از کد‌های دودویی را برای اهداف تأیید ذخیره میکند.

how biometric attendance system works

هیچ کس نمیتواند الگوریتم داخل عکس ذخیره شده را تغییر دهد بنابراین بنابراین نگرانی در خصوص تقلب نیست.
در مرحله دوم سیستم حضور و غیاب بیومتریک تعیین میکند که فرورفتگی‌ها و برامدگی‌های رو اثر انگشت با تصاویر از قبل اسکن شده مطابقت دارد یا نه.بنابراین شما به راحتی و بدون ترس از تقلب می‌توانید حضور و غیاب نیرو‌های خود را مدیریت کنید.

بیومتریک‌ها در دو نوع “فیزیولوژیکی” و “رفتار” وجود دارند.برای سیستم‌های حضور غیاب بیومتریک روش بیومتریک فیزیولوژیکی مورد استفاده قرار میگیرد.انواع روش‌هایی که از این دو تکنیک استفاده می‌کنند به شرح زیر است:

۱ . فیزیولوژیکی:

بیومتریک فیزیولوژیکی به معنای ویژگی‌های انسانی است یعنی شکل و ترکیب بدن.چندین روش برای شناسایی یک شخص با کمک ویژگی‌های بیومتریک فیزیولوژیکی وجود دارد.رایج ترین شناسایی بیومتریک فیزیولوژیکی می‌تواند از طریق صورت، اثر انگشت، کف دست، شبکیه چشم، عنبیه چشم، امضا، رگ خون و صدای فرد انجام شود.

  • چهره:تأیید فیزیکی صورت میتواند برای شناسایی یک فرد استفاده شود.با استفاده از این تکنیک، فرد از طریق ویژگی‌ها و الگوی خود شناخته می‌شود.
  • اثرانگشت:تکنیک اثر انگشت همچنین بخشی از بیومتریک فیزیولوژیکی است.همانطور که می‌دانیم  اثر انگشت هر انسان متفاوت و منحصر به فرد از دیگران است. بنابراین ما می‌توانیم از این تکنیک برای سیستم حضور و غیاب بیومتریک استفاده کنیم. سرعت دقت اسکن کردن انگشت بسیار بالا است و تکنولوژی آن در مقایسه با دیگر تکنیک‌ها از جمله DNA ،شبکه و عنبیه چشم ارزان است.
  • کف دست:فرایند شناسایی در روش کف دست با اندازه گیری طول انگشتان، شکل دست و هندسه کف دست یک فرد انجام می‌شود.
  • شبکیه چشم:در این روش فيزيولوژيک، رگ خونی در قسمت پشت چشم مورد بررسی قرار می‌گيرد تا با شبکيه فرد مطابقت کند. برای این منظور از پرتو فرکانس پایین برای اسکن شبکیه چشم استفاده می‌شود.
  • امضاء:برای تأیید امضاء شخصی خاص از سبک نوشتن شخص و الگوی کلمه مورد بررسی قرار می‌گیرد و با امضای ثبت شده در سیستم مطابقت داده می‌شود.
  • رگ خونی:به منظور تشخیص فرد مجاز از این طریق الگوی رگ‌های پشت دست یا مچ دست مورد بررسی قرار می‌گیرد.
  • صدا:از روش تشخیص صدا میتوان برای تأیید فرد مورد نظر استفاده کرد.گام و تن و فرنکانس صدای هر شخصی با شخص دیگر متفاوت است.اما کمی‌تغییر در صدا در اثر سرما خوردگی میتواند باعث بروز مشکلاتی در تشخیص فرد مجاز شود.
  • DNA:دی ان ای هر انسان متفاوت است و ما می‌توانیم از این بیومتریک فیزیولوژیکی برای شناسایی هر شخص به طور منحصر به فرد استفاده کنیم.میزان دقت شناسایی از طریق DNA بسیار زیاد است، اما این روش بسیار گران است.

۲ . رفتاری:

تکنیک بیومتریک رفتاری برای هر شخص مانند نحوه ی راه رفتن متفاوت است.علاوه بر نحوه ی راه رفتن میتوان از تکنیک‌های سیگنالینگ مغز و تاتو‌های الکترونیکی برای احراز هویت بهتر و دقیق تر استفاده کرد.این شیوه مانند شیوه ی DNA بسیار دقیق اما پر هزینه است.

0 پاسخ

ثبت دیدگاه

مایل به ملحق شدن به بحث هستید ؟
به ما بپیوندید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *